Kozieradka

kozieradkaKozieradka to zioło zaliczane do rodziny bobowatych. Innymi nazwami tej rośliny są:  fenegryka, greckie siano, kozioroźnik, boża trawka. Jest to zioło o bardzo wielu dobroczynnych funkcjach, które rośnie w całej Europie , a pochodzi z Azji. Jest ona rośliną jednoroczną, która zapylana jest przez owady. Co ciekawe, kozieradka jest miododajna. W naturalnej i nieprzetworzonej postaci posiada mdły,  często określany jako nieprzyjemny zapach.

Dobroczynne właściwości kozieradki znane są już od bardzo dawna. Już w starożytności używano jej w postaci oleju do pielęgnacji ciała. Zdecydowanie najcenniejszą częścią tej rośliny są jej nasiona  bogate  w śluz polisacharydowy  (ponad 40%). Poza tym posiadają one tłuszcze, saponiny steroidowe, estry, białka roślinne, olejki eteryczne, flawonoidy, cholinę,  lecytynę, witaminy PP, F, D oraz trygonelinę.

Olej z kozieradki

Wytworzony z kozieradki olej posiada właściwości przeciwzapalne oraz osłaniające. Możemy stosować go zewnętrznie na skórę – wówczas ma właściwości ochronne, lub wewnętrznie – osłania wtedy przewód pokarmowy. Polecany jest on dla osób z problemem owrzodzeń i wszelkiego rodzaju stanów zapalnych skóry. Przyjmowany doustnie może obniżać poziom złego cholesterolu oraz cukru we krwi. Osoby ze spowolnionym metabolizmem również powinny postawić na olej z kozieradki. Stosuje się go także w walce z różnego rodzaju alergiami, jak też mleko- oraz moczopędnie.

Właściwości kozieradki

Kozieradka zawiera bardzo duże ilości śluzu polisacharydowego, dlatego też daje bardzo dobre wyniki w leczeniu stanów zapalnych skóry (usuwa plamy po ropniach, stłuczeniach, ukąszeniach owadów). Zioło to jest również  świetnym „wspomagaczem” podczas chorób wrzodowych. Bardzo ważną funkcją kozieradki jest pomoc w obniżaniu stężenia cholesterolu i cukru we krwi, których podwyższony poziom bardzo źle wpływa na cały organizm. Można więc śmiało stwierdzić, że ma ona wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.  Poza tym, wspomaga ona produkcję czerwonych krwinek, moczu oraz mleka. Kozieradka nadaje się również do leczenia trądziku, gdyż przyspiesza gojenie krostek i resorpcję ropni.

Dla kogo kozieradka?

Ze względu na funkcje kozieradki, powinny przyjmować ją osoby zmagające się z wrzodami przewodu pokarmowego, zapaleniem skóry oraz kobiety mające problemy z laktacją. Dzięki zwiększeniu produkcji czerwonych krwinek, kozieradka świetnie sprawdzi się u osób chorujących na anemię. Roślina ta daje też dobre wyniki w leczeniu nadmiaru cholesterolu.

 

Tags:

About the Author

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top